Регламенти застосування пестицидів при проведенні заходів по захисту рослин від шкідливих організмів

У зв’язку з частими випадками загибелі бджіл через порушення регламентів застосування пестицидів, та з метою запобігання таких випадків, слід приділити особливу увагу дотриманню вимог законодавства при обробітках інсектицидами медоносних рослин. При проведенні захисних заходів цих культур необхідно застосовувати виключно препарати, дозволені до використання в Україні, рекомендовані для цих культур у рекомендованих нормах внесення. 
Відповідно до ст.37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та  юридичні  особи,  які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин,  зобов'язані не пізніше  ніж за  три  доби  до  початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників,  пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів   від   оброблюваних   площ.   При  цьому повідомляється дата обробки,  назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл («небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»). 
Разом з тим, необхідно враховувати, що відповідно до ст.13 вищевказаного закону, кожна пасіка підлягає  реєстрації  за  місцем  проживання  фізичної особи  або  за  місцезнаходженням юридичної особи,  яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних,  міських  радах  у  порядку,  встановленому  центральним органом  виконавчої  влади. 
Неповідомлення (приховування) або надання неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин, а також порушення технології вирощування рослин сільськогосподарського  та  іншого  призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл, є порушенням законодавства відповідно до ст.38 Закону України «Про бджільництво», що тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Крім того, нагадуємо, що відповідно до Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСанПіН 8.8.1.2.001-98) до всіх видів робіт, пов'язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися по наряду при наявності посвідчення про спеціальну підготовку, допуску на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами та медичної книжки встановленого зразка на право робіт із пестицидами. Всі роботи з пестицидами і протруєним насінневим матеріалом обов'язково реєструються в спеціальних журналах.
Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні години при мінімальних вихідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10˚С. Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).
Адміністрація господарства повинна забезпечувати працюючих із пестицидами засобами індивідуального захисту, спецодягом.
Звертаємо увагу на те, що згідно з інформацією, наданою Державною авіаційною службою України (лист від 06.04.2018 № 1.14-4126-18), у відповідності до п.2 ст. 108 розділу XIV Повітряного кодексу України суб’єкт господарювання для виконання авіаційно-хімічних робіт повинен мати чинний Сертифікат експлуатанта відповідно до Правил сертифікації експлуатантів, затверджених наказом Державної служби з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 20.09.2005 № 684, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.12.2005 за № 1545/11825.
Перелік авіакомпаній, які мають Сертифікат експлуатанта з експлуатаційними специфікаціями на виконання авіаційно-хімічних робіт, зазначено на офіційному сайті Державної авіаційної служби України (http://avia.gov.ua).
Під час виконання авіаційно-хімічних робіт суб’єкт господарювання повинен дотримуватись вимог Правил організації та виконання хімічних робіт у сільському та лісовому господарстві, затверджених наказом Мінтрансзв’язку України від 22.12.2006 № 1179, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.03.2007 за № 286/13533.
         Виконання авіаційних робіт по застосуванню пестицидів у сільському і лісовому господарстві повинно здійснюватися у відповідності до вимог "Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України", ДСП 382-96, затверджених наказом МОЗ України від 18.12.96 р. № 382.
Дотримання вимог законодавства, регламентів застосування пестицидів суб'єктами господарювання при здійсненні захисних заходів забезпечить недопущення пошкодження сільськогосподарських рослин, погіршення їх стану та забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин.
 

Остання зміна сторінки: 18-09-2018 14:34