Сьогодні, 7 серпня, за участі голови Мукачівської райдержадміністрації Василя Пашкуляка, начальника управління Держземагенства у Мукачівському районі Руслана Марція, працівників управління агропромислового розвитку РДА, голів сільських та селищних рад району відбулась нарада з питань обговорення проекту Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення”.

В ході наради було відмічено, що даним законопроектом передбачається формування ефективного та сталого землекористування, створення сприятливих інвестиційних умов та захист прав землевласників та землекористувачів.

На даний час питання продажу земель сільськогосподарського призначення є ключовим та вкрай важливим. Принципова позиція законопроекту – це заборона продажу землі сільськогосподарського призначення та визначення мінімального терміну її оренди. Повна заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення, законодавче закріплення шляхів і правових механізмів подальшого розвитку відносин сільськогосподарського землекористування та встановлення мінімального терміну оренди земель сільськогосподарського призначення закладе надійні підвалини сталого розвитку земельних відносин.

Зазначеним законопроектом також пропонується не продовжувати дію мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, а зробити цю норму постійно діючою, що дасть можливість захистити права 7 мільйонів селян, які набули права на земельні паї загальною площею майже 28 мільйонів гектарів, а також сприятиме створенню на селі міцного економічно активного середнього класу, посиленню впливу держави та територіальної громади на земельно-господарські відносини на селі. Також передбачається не допустити скуповування земель сільськогосподарського призначення державної власності, яких на сьогодні нараховується трохи більше 10 млн. гектарів.

Практична реалізація зазначеного законопроекту приведе до зростання інвестиційної привабливості аграрного сектора, зокрема через розвиток іпотечного кредитування під заставу права оренди земель сільськогосподарського призначення. Суттєво підвищиться і ефективність використання природно-ресурсного потенціалу земель сільськогосподарського призначення та забезпечення стратегічної продовольчої безпеки держави. Також прискориться раціональний перерозподіл земель сільськогосподарського призначення та оптимізація їх використання.

Законопроектом встановлюється мінімальний термін оренди земель сільськогосподарського призначення не менше 14 років, що відповідає двом циклам сівозмін. Адже нині, коли дві третини діючих договорів оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення укладено строком до 5-6 років, орендар мало зацікавлений у збереженні родючості земель. На практиці, доведено, що це не сприяє ефективному господарюванню на землі, виділенню коштів на охорону земель, а призводить лише до зростання площ земель, що порушені ерозією. Наразі короткострокова оренда землі призводить до масштабної її ерозії, якої на сьогодні налічується понад 30% від загальної кількості.

Серед іншого, законопроект дозволить врегулювати питання можливості розірвання орендодавцем в односторонньому порядку договорів оренди у разі несвоєчасної виплати орендної плати, що запобігатиме закріпаченню селян орендодавцями, які здебільшого мають широкі фінансові можливості та потужні юридичні служби. Крім того, у разі прийняття запропонованого регуляторного акта до економічного обігу буде залучено право оренди на землі сільськогосподарського призначення, що позитивно вплине на ринкове середовище.

Проектом до Закону також передбачається унеможливити у подальшому скуповування сільськогосподарських земель та поступово повернути у державну власність землі, які не мають ефективних власників. Ухвалення законодавчого акта дозволить створити на селі міцний економічно-активний середній клас, підвищити економічне благополуччя населення, посилити вплив держави та територіальної громади на земельно-господарські відносини у сільських населених пунктах.

Від реалізації законодавчої ініціативи Держземагентства виграють усі сторони земельних відносин. Так, для сільгоспвиробників це передусім: більш ефективне господарювання та можливість довгострокового планування своєї діяльності через збільшення мінімального терміну оренди земель сільськогосподарського призначення (мінімальний термін передбачений законопроектом – 14 років); збільшення інвестиційних можливостей аграрного сектора, зокрема через розвиток іпотечного кредитування під заставу права оренди земель сільськогосподарського призначення. Для сільських громад: задоволення потреб територіальних громад, завдяки можливості викупу земельних ділянок для суспільних потреб; посилення впливу територіальної громади на земельно-господарські відносини на селі. Для орендодавців: захист власних прав завдяки можливості розірвання орендодавцем в односторонньому порядку договорів оренди у разі несплати орендарем вчасно орендної плати. Для держави: раціональний перерозподіл земель сільськогосподарського призначення та оптимізація їх використання; підвищення ефективності використання природно-ресурсного потенціалу земель сільськогосподарського призначення та забезпечення стратегічної продовольчої безпеки держави; поступове повернення у державну власність земель, які не мають ефективних власників.

Слушні зауваження та суттєві пропозиції надані за результатами громадського обговорення будуть враховані розробниками проекту для його подальшого доопрацювання.

Остання зміна сторінки: 18-10-2018 14:17