У Мукачівському районі розробили ще один велосипедний маршрут під назвою «Панорама Фесті».

Маршрут завершується в історично цікавій локації - на г.Кендерешівка (смт. Кольчино), висота якої 200м над рівнем моря. Краєвиди, що відкриваються з цього місця лягли в основу ескізів для створення панорамної картини відомого художника Арпада Фесті ,, Прихід угорців”.

Про цю знаменну подію свідчить меморіальна дошка та пам’ятна споруда, всередині якої міститься мініатюра всесвітньо відомої панорамної роботи Арпада Фесті.

Маршрут оглянув в.о. голови Мукачівської РДА Андрій Данканич спільно з начальником відділу з питань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних  зв’язків та туризму  Василем Шкрібою та головним спеціалістом даного відділу Олександром Мущинко. Саме цей відділ є розробником маршруту.

Велосипедистів запрошують здолати відстань, протяжністю 30 кілометрів, побачити мальовничі краєвиди, історичні пам’ятки та цікаві локації  сіл Мукачівщини: Лалово, Софія, Зубівка, Новоселиця, Станово, Кучава, В.Коропець, Куштановиця – Кольчино (Кендерешів)

Варто знати:

Монументальну панорамну картину «Прибуття угорців», що вважається однією з найбільших у світі,урочисто презентовано  у 1896 році, на честь 1000-річчя заснування угорської держави.

До реалізації масштабного проекту Арпад Фесті запросив колег. Серед художників, які спільно відтворили ландшафт навколо Ужгорода та Мукачева в долині річки Латориці, - Ласло Меднянські, Ігнац Уйварі та Бейло Шпані. 

Ретельною була і підготовка до виконання роботи. Панорамну картину розпочали у 1893 році на спеціальній полотняній основі, шириною вісім метрів, витканій у Бельгії. Полотно розмістили на спеціальних підставках, які рухалися по колу на спеціальних рейках.

На круговій панорамі, площею 1800 кв. метрів, зображено понад 2 тисячі персонажів, відтворено важливі історичні події, що відіграли ключову роль у становлення угорської нації.

Незабаром «Панораму Фесті» експонували у Лондоні, після чого вона була перевезена до Будапешту. Робота Арпада Фесті  відчутно постраждала  під час Другої світової війни, внаслідок бомбардувань  у 1944 році. За реставрацію полотна взялися лише в 1990-х роках. Картина відновлена групою польських реставраторів, після чого твір художнього мистецтва передали до Національного історичного парку пам’яті в cелі Опустосер, де вона зберігається і по нині.

Проте ідентифікація місця на Мукачівщині, з якого було зроблено ескізи, відбулося відносно недавно, - завдяки дослідженню закарпатського краєзнавця Бейли Поповича. Історичні джерела також підтверджують, що Арпад Фесті з групою митців зупинявся у Мукачеві, працював в околицях міста, принагідно презентуючи свою творчість на персональних виставках.

Відтак, до створення пам’ятної споруди фінансового долучилися: Міністерство закордонних справ та Міністерство юстиції та державного управління Угорщини, селищна рада Кольчина та скаутська група ім. Ілони Зріні з м. Мукачева. Архітектором меморіалу став Йожеф Галлов. Про це зазначено на меморіальній дошці, що входить до архітектурної композиції.

Відкриття пам’ятного знаку відбулося в 2013 році.

Остання зміна сторінки: 09-11-2018 14:13